Wyszukiwanie zaawansowane

Kościół p.w. św. Filomeny w Gniechowicach

Parafia p.w. św. Filomeny w Gniechowicach


Kątecka 53
55-080 Gniechowice

Tel. 71 3168712
E-mail:
ocena firmy
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
Loading...
tagi
msze

opis firmy

Kościół p.w. św. Filomeny został wzniesiony w XV w. w stylu gotyckim, przebudowany w latach 1853-1854 w neogotyku. Jest to budowla orientowana, jednonawowa z węższym kwadratowym prezbiterium i kwadratową neogotycką wieżą, portale zachodni i południowy neogotyckie z piaskowca z barokowymi drewnianymi okutymi drzwiami. Nad prezbiterium sklepienie krzyżowe, nad nawą drewniany strop podwieszony. W wyposażeniu zachowały się barokowe: ołtarz boczny św. Dominika oraz chrzcielnica, cynowe lichtarze, pacyfikał i monstrancja z końca XVIII w. oraz 4 lichtarze klasycystyczne z 1843 r. Reszta wyposażenia neobarokowa i neoklasycystyczne z połowy XIX w. autorstwa głównie Moschera. Obraz św. Filomeny w ołtarzu głównym Krachwitza. W przedsionek południowy na jego wschodniej ścianie wbudowana renesansowa płyta nagrobna Sabiny Sturmin z 1605 r.
Wokół dawnego, obecnie zlikwidowanego cmentarza przykościelnego mur niegdyś obronny XV- wieczny przebudowany w XIX w. W murze przy plebani wbudowane płyty nagrobne z XIX w.
Plebania z przeł. XIX/XX w.z facjatą od wschodu. W szczycie południowym lizeny. W zabudowaniach zespołu plebani jeszcze ciekawa obora z końca XIX w. z łukowo zakończonymi otworami.

galeria

oferta

Proboszcz:   Ks. mgr Jan JABŁECKI RM – ust. 2008
Liczba mieszkańców:   1700
Kaplica cmentarna:   Gniechowice
Odpust:   11 sierpnia
Nabożeństwo 40-godzinne:   przed Środą Popielcową
Wieczysta Adoracja:   17 marca
Miejscowości:   Bąki (4 km), Górzyce (4 km), Krzyżowice (4 km), Owsianka (3 km), Stary Dwór (4 km), Żurowice (2 km)
Szkoła podstawowa:   Gniechowice (0-VI)
Szkoła Średnia:   Powiatowy Zespół Szkół Nr 1 w Krzyżowicach (Technikum Rolnicze, Profilowane Liceum Ekonomiczno-Administracyjne, ZSZ)
Cmentarz:   Gniechowice (par.)
Erygowanie Parafii:   XIV w.
Księgi metrykalne:   od 1945 r.
Wspólnoty i Ruchy:   Żywy Różaniec, Nadzwyczajni Szafarze Eucharystii, Straż Honorowa, Rycerze i Rycerki Niepokalanej, Ognisko Misyjne, Eucharystyczny Ruch Młodych, Schola, Chór Parafialny, Rada Parafialna, Zespół Charytatywny, Lektorzy, Ministranci, Krąg Biblijny, Kościół Domowy, Zespół Czytelników biblioteki katolickiej

powiązane oferty

komentarze

There are no offers yet. Be the first!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Treść materiałów informacyjnych opracowana przez Stowarzyszenie Lider A4. Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś IV LEADER, działanie 431 "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.