Wyszukiwanie zaawansowane

Pałac Krobielowice

Pałac Krobielowice


Krobielowice 21
55-080 Krobielowice

Tel. 71 3166648
E-mail: info@palackrobielowice.com
Strona www: www.palackrobielowice.com

ocena firmy
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
Loading...
tagi
imprezy, kultura, noclegi, rekreacja, wesela, zabytek

opis firmy

W XIV wieku znajdowała się tu budowla obronna, którą w 1349 r. kupił Heinrich von Sitten. W 1417 r. od kolejnego właściciela nazwiskiem Optzkone całą wieś nabył opat Andreas Rügler, włączając je do dóbr klasztoru św. Wincentego na Ołbinie. Na miejscu dawnego obiektu w drugiej połowie XVI wieku został wybudowany renesansowy murowany dwór, w którym mieścił się klasztorny zarząd dóbr oraz mieszkania dla urzędników i tymczasowo przebywających tu zakonników. W latach 1699-1704 opat wrocławskichnorbertanów Karl Keller przeprowadził generalną rozbudowę dworu (stanowiącego północno-zachodnie skrzydło dzisiejszej budowli), nadając mu obecny kształt rezydencji typu pałacowego. W 1810 r. podczas sekularyzacji dóbr zakonnych w Prusach pałac został skonfiskowany przez króla pruskiego. W 1814 r. wraz z Krobielowicami został on przekazany feldmarszałkowi G. L. von Blücherowi w uznaniu zasług i w nagrodę za zwycięstwa nad wojskami napoleońskimi. Blücher zmarł w pałacu 12 września 1819 r. i pochowany został w ukończonym 34 lata później mauzoleum niedaleko wsi. Pałac pozostawał w rękach Blücherów do końca II wojny światowej. Za ich panowania zburzony został stary budynek bramny położony na wschód od pałacu, wzniesiona została nowa gorzelnia, browar i karczma. Po 1873 roku sam pałac przebudowano w duchu eklektycznym, dostawiając m.in. narożne wieże.

W okresie PRL został upaństwowiony; później wykupiony przez potomka angielskiej części rodziny marszałka Blüchera – Chrisa Vaile, obywatela Nowej Zelandii, który pałac wyremontował. Obecnie w pałacu mieści się hotel, restauracja i klub golfowy, a otaczające pałac tereny przekształcono na pole golfowe.

galeria

oferta

Muzeum Waterloo to wystawa prywatnych zbiorów Ch. E. Vaile’a właściciela Pałacu w Krobielowicach. W muzeum przedstawiona zostanie historia bitwy pod Waterloo z 1815 roku, w której brał udział przodek właściciela Pałacu – Gebhard Leberecht von Blücher. Zwiedzanie Pałacu – Muzeum tylko dla grup zorganizowanych. W drugiej połowie 2013 planowane jest udostępnienie obiektu dla gości indywidualnych. Zwiedzanie muzeum z kustoszem. Język polski, angielski, niemiecki, rosyjski. Czas zwiedzania – 45 min.

powiązane oferty

 

 

komentarze

There are no offers yet. Be the first!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Treść materiałów informacyjnych opracowana przez Stowarzyszenie Lider A4. Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś IV LEADER, działanie 431 "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.