Wyszukiwanie zaawansowane

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sośnicy

Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sośnicy


Sośnica 11
55-080 Sośnica

Tel. 71/390-58-98
E-mail:
ocena firmy
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
Loading...
tagi
msze

opis firmy

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. wzniesiono tu już przed 1244 r. – romański. Z tego też czasu pochodzi pierwsza wzmianka o wsi w dokumencie bpa Tomasza I. W XIV w. wybudowano nowy kościół gotycki (dzisiejsze prezbiterium),a w 1485 r. dobudowano nawę i w 1504 r. wieżę. W 1619 r. dobudowano kaplicę Chrztu z grotą MB z Lourdes, w 1753 r. przedsionek, a w 1776 r. kaplicę od strony pn. i Święte Schody (Scala Santa) wzorowane na schodach pałacu Piłata w Jerozolimie.

W swym zasadniczym korpusie jest to budowla orientowana dwunawowa z prostokątnym prezbiterium i wieżą o stropach krzyżowo-żebrowych w nawach wspartych na środkowym filarze. Wyposażenie kościoła bogate głównie barokowe z XVII i XVIII w. W szczególności ołtarz główny z rzeźbami Madonny, Baranka, Boga Ojca i aniołów oraz obrazem Podwyższenia Krzyża św. pochodzi z ok. 1715 r. Ołtarz boczny św. Antoniego z obrazami św. Antoniego z Madonną Dzieciątkiem i św.Floriana z lat 1680-1690. Ołtarz boczny św. Jana Chrzciciela z roku 1719 2 rzeźbami św. Jana Chrzciciela, św.Franciszka z Asyżu, św. Rocha i św. Józefa z Dzieciątkiem. Ołtarz boczny Ecce Homo w kaplicy św. Schodów ok. 1775 z rzeźbą Chrystusa cierpiącego z insygniami Męki Pańskiej. Ambona drewniana z ok., 1700 r. z płaskorzeźbą ze sceną z życia św. Jana Hepomucena, rzeźbą Dobrego Pasterza. W tejże kaplicy malowidło ścienne i dekoracja stiukowa z 1776 r. Poza ołtarzami zobaczymy tu jeszcze barokowe rzeźby: św. Jana Nepomucena, Chrystusa Frasobliwego, Chrystusa Zmartwychwstałego, Chrystusa w Ogrójcu, św. Mikołaja, św. Jana ewangelisty oraz Grobu Pańskiego, a także obrazy: Męczeństwo św. Barbary (kopia M. Willmanaa), 14 obrazów J.H. i J.K. Kynastów pokazujących 7 boleści i 7 radości HMP, św. Piotra, św. Pawła, św. Jadwigi, Matki Bożej Wspomożycielki, Ukrzyżowania oraz ludowe-Zdjęcie z Krzyża. W sklepieniu są gotyckie zworniki: 6 z XV w. i 1 z połowy XIII w. Z okresu renesansu zachowała się piaskowcowa Chrzcielnica z 1580 r. z drewnianą barokową pokrywą, oraz wbudowane w ściany tablice epitafijne (2) i płyty nagrobne(11). W ścianach znajdziemy też tablicę erekcyjną gotycką z 1504 r., a także dwie gotyckie i 1 barokowa tarcze herbowe. Na cmentarzu kościelnym stoi kaplica grobowa z XVIII/XIX w., murowana z dachem dwuspadowym, o cechach barokowych. Kościół otoczony jest murem z bramką, ok. 1870, na której barokowe rzeźby.

galeria

oferta

Proboszcz: Ks. dr hab. Mieczysław KOGUT Kan. hon. Kap. Katedr. – ust. 1993
Liczba mieszkańców: 1327
Kościół filialny: Sadowice, p.w. św. Brata Alberta; Strzeganowice, p.w. św. Stanisława Bpa; Wojtkowice, p.w. Jana Nepomucena
Kaplica cmentarna: Wojtkowice
Odpust: 14 września, 8 maja, 21 maja, 17 czerwca
Nabożeństwo 40-godzinne: przed Środą Popielcową
Wieczysta Adoracja: 4 maja
Miejscowości: Krobielowice (3 km), Różany (2,5 km), Sadkówek (1 km), Sadowice (7,5 km), Strzeganowice (5 km), Wojtkowice (4 km)
Zespół Szkół: Dom Poprawczy (szkoła podstawowa, gimnazjum, ZSZ), Sadowice
Cmentarz: Sośnica (kom.), Wojtkowice (par.), Strzeganowice (par.)
Erygowanie Parafii: XIV w.
Księgi metrykalne: od 1945 r.
Wspólnoty i Ruchy: Żywy Różaniec, Oaza Dzieci Bożych, Lektorzy, Ministranci, Schola

powiązane oferty

komentarze

There are no offers yet. Be the first!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Treść materiałów informacyjnych opracowana przez Stowarzyszenie Lider A4. Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś IV LEADER, działanie 431 "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.